III Kazimierskie wydarzenie intelektualno-artystyczne MAGIA MIŁOŚCI – SMAK ŻYCIA
Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa (TNOiK) we współpracy z Kazimierską Konfraternią Sztuki po raz trzeci podjęło inicjatywę stworzenia unikalnego wydarzenia intelektualno-artystycznego, osadzonego w kontekście historycznym i kulturowym Kazimierza Dolnego. Tegoroczna edycja, zatytułowana „Magia miłości”, stanowi część cyklicznego projektu „Smak życia”, którego celem jest twórcze łączenie promocji dziedzictwa kulturowego regionu z aktywizacją lokalnych środowisk artystycznych, naukowych i społecznych. Wydarzenie wykorzystuje wyjątkowy klimat i potencjał miejsca – genius loci Kazimierza Dolnego – jako przestrzeni do twórczych spotkań, dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego oraz prezentacji bogatej historii lokalnej przez pryzmat znanych postaci i regionalnych tradycji. Odwołuje się także do tradycji kazimierskiej bohemy artystycznej, nawiązując do przedwojennych intelektualnych i kulturalnych spotkań artystów, pisarzy i przedstawicieli wolnych zawodów. Celem wydarzenia jest: promocja regionalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego, integracja środowisk artystycznych, naukowych, biznesowych i samorządowych, popularyzacja sztuki współczesnej i kuchni regionalnej, kształtowanie postaw tożsamościowych i wzmacnianie więzi społecznych, budowanie marki regionu poprzez działania artystyczno-edukacyjne. W ramach wydarzenia, które odbyło się 17 maja 2025 roku, przewidziano działania o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i artystycznym. Wydarzenie zaplanowano jako spotkanie środowisk regionalnych, z udziałem m.in. plastyków, pracowników naukowych, przedstawicieli biznesu, palestry, architektów, lekarzy i instytucji kultury – łącznie ok. 80 osób Program obejmował:
1. Autorską prelekcję Danuty Borzeckiej – licencjonowanej przewodniczki, pt. „Miłość po kazimiersku w historii, anegdocie i legendzie”, przedstawiającą bogaty kontekst miłosnych wątków w historii miasteczka – pozwalającą uczestnikom odkryć Lubelszczyznę przez pryzmat emocji i ludzkich losów.
2. Wystawę malarstwa „Kazimierz – moja miłość” – ekspozycję prac Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, przygotowanych na potrzeby wydarzenia. Wystawa ukazywała nie tylko walory artystyczne regionu, ale także jego unikalny klimat i emocjonalny związek artystów z miejscem. Uczestników szczególnie urzekła twórczość młodego artysty – Damiana Czerwińskiego.
3. Kolację integracyjną w Domu Dziennikarza, opartą na daniach kuchni regionalnej, przy akompaniamencie muzyki na żywo w wykonaniu zespołu Lolek Orkiestra z Zamościa.
Jednym z punktów wydarzenia była ceremonia przyjęcia: Barbary Telejko i Adama Kity do grona członków Konfraterni. Całość wydarzenia, dzięki stylizacjom nawiązującym do artystycznego ducha dawnych lat zawierała elementy happeningu z aktywnym udziałem uczestników. Wydarzenie niewątpliwe wpisywało się w ideę programu „Lubelskie – smakuj życie”, promując dziedzictwo kulturowe regionu, wpływając na budowanie tożsamości i kultywowanie pamięci lokalnej historii. Opisywane wydarzenie intelektualno-artystyczne należy także uznać jako skuteczne narzędzie aktywizacji społecznej i promocji regionu lubelskiego a w szczególności Kazimierza Dolnego jako miejsca spotkań kultury, historii i sztuki. W dwóch poprzednich edycjach projektu – „Dwa Księżyce” (2023) i „Cudzoziemka w Kazimierzu” (2024) – udało się stworzyć przestrzeń twórczego dialogu, która spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników i lokalnych środowisk. Tegoroczna edycja rozwinęła ten format, wzmacniając efekt synergii działań społecznych, artystycznych i edukacyjnych.
Matylda Bojar
Ewa Bojar

Uczestnicy spotkania ,,III Kazimierskie Wydarzenie Intelektualno-Artystyczne MAGIA MIŁOŚCI – SMAK ŻYCIE” fot. Mariusz Dudziak Foto Heliks