TNOiK

Sprawozdanie z V Kongresu Nauk o Zarządzaniu, Warszawa 22-23 maja 2025 r.

W dniach 22-23 maja 2025 r. w Hotelu Radisson Blu Sobieski w Warszawie odbył się V Kongres Nauk o Zarządzaniu pod hasłem 125 LAT POLSKICH DOŚWIADCZEŃ. INSPIRACJE, INNOWACYJNOŚĆ NAUK O ZARZĄDZANIU. Kongres miał szczególnie uroczysty charakter ze względu na jubileusz 100-lecia Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa oraz 125-lecie rozwoju nauk o zarządzaniu w Polsce. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli środowiska akademickiego, praktyków gospodarczych, przedstawicieli władz oddziałów TNOiK, członków i sympatyków Towarzystwa. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uroczystego otwarcia V Kongresu Nauk o Zarządzaniu dokonał jego Przewodniczący, a zarazem prezes Zarządu Głównego TNOiK – prof. dr hab. inż. Leszek Kiełtyka. W swoim wystąpieniu serdecznie powitał przybyłych gości oraz wyraził wdzięczność sponsorom wspierającym organizację wydarzenia. Szczególne podziękowania skierował do: Diamentowego Sponsora – Stowarzyszenia Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL; Złotych Sponsorów: Grupy Amber, reprezentowanej przez założyciela, pana Michała Gawrońskiego, oraz TAURON Polska Energia S.A., reprezentowanej przez Prezesa Zarządu, pana Grzegorza Lota i Srebrnego Sponsora – Stowarzyszenia EKO-BIEGŁY, reprezentowanego przez prezesa, dr. inż. Łukasza Szałatę.

W powitaniu, otwierając spotkanie Kongresowe, prof. Leszek Kiełtyka podkreślił, że V Kongres Nauk o Zarządzaniu to nie tylko okazja do prezentacji najnowszych badań i wymiany doświadczeń, lecz także moment refleksji nad wartościami, które kształtowały i kształtują naszą społeczność naukową. To historyczne wydarzenie jest nie tylko okazją do podsumowania osiągnięć i wyzwań minionego stulecia, ale także inspiracja do kontynuowania dążeń naukowych na przyszłość. Wyraził podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa, a szczególnie do rozwoju nauk o zarządzaniu. Od pionierów, poprzez obecnych członków, aż po pokolenie młodych naukowców.

W części poświęconej obchodom Jubileuszu 100-lecia TNOiK, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa oraz  zasłużeni działacze TNOiK zostali uhonorowani odznaczeniami nadanymi przez władze resortowe.

Medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”, przyznawanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odznaczeni zostali: prof. dr hab. Ewa Bojar – przewodnicząca Głównej Rady Naukowej TNOiK (od 2013 r.), prof. dr hab. Ryszard Borowiecki – prezes Zarządu Głównego TNOiK w latach 1998–2005, prof. dr hab. Zbigniew Dworzecki – prezes ZG TNOiK w latach 2005-2013, prof. dr hab. inż. Leszek Kiełtyka – prezes ZG TNOiK od 2013 roku, prof. dr hab. Jan Pyka – prezes TNOiK Oddział w Katowicach w latach 1991–2022, prof. dr hab. Marek Jacek Stankiewicz – prezes TNOiK Oddział w Toruniu w latach 1985-2013.

Ponadto, w uznaniu zasług Towarzystwa dla rozwoju gospodarki narodowej, Prezes ZG TNOiK prof. Leszek Kiełtyka odebrał z rąk przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju i Technologii Odznakę Honorową „Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” – jako wyróżnienie dla całej organizacji.

Odznaki Honorowe „Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej” Minister Rozwoju i Technologii przyznał również przedstawicielom młodszego pokolenia aktywnych działaczy Towarzystwa. Odznaki, w imieniu Ministra Rozwoju i Technologii, wręczył dyr. generalny pan Michał Graczyk, następującym naukowcom: dr hab. inż. Waldemarowi Jędrzejczykowi, dr hab. inż. Arkadiuszowi Jurczukowi, dr hab. Jarosławowi Korpysie, dr hab. inż. Lilli Knop, dr hab. inż. Robertowi Kucębie, dr hab. Jakubowi Swasze oraz dr Matyldzie Bojar.

W dalszej części uroczystości prof. Leszek Kiełtyka oraz prof. Ewa Bojar wręczyli najwyższe wyróżnienie organizacyjne Towarzystwa – Medal im. Karola Adamieckiego z napisem „Zasłużony dla rozwoju Nauk Organizacji i Zarządzania”. Medale zostały przyznane przez Zarząd Główny na wniosek Głównej Rady Naukowej TNOiK. Medale zostały wręczone trzem wybitnym przedstawicielom nauk o zarządzaniu: prof. dr. hab. Wojciechowi Czakonowi, prof. dr. hab. Szymonowi Cyfertowi oraz dr. hab. inż. Robertowi Kucębie.

Jubileusz TNOiK stał się także okazją do uhonorowania osób spoza grona członków Towarzystwa, które od lat aktywnie z nim współpracują. Na wniosek Głównej Rady Naukowej, Zarząd Główny TNOiK przyznał Złote Odznaki Honorowe TNOiK. Wyróżnieni zostali: prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska – Honorowa Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. dr hab. Marian Gorynia – Prezes PTE, prof. dr hab. inż. Agnieszka Bielawska-Zakrzewska – Prezes Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, Ewa Mańkiewicz-Cudny – Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

W kolejnym punkcie programu Kongresu sesję plenarną pt. „Wyzwania i przyszłość Nauk o Zarządzaniu” poprowadziła prof. Ewa Bojar. Na wstępie przedstawiła uczestników panelu: prof. dr. hab. Szymona Cyferta (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), prof. dr. hab. dr h.c. Wojciecha Czakona (Uniwersytet Jagielloński) raz prof. dr. hab. Wojciecha Dyducha (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). Podkreśliła, że paneliści to wybitni przedstawiciele nauk o zarządzaniu – profesorowie, reprezentujący różne ośrodki akademickie i różne obszary zarządzania. Łączy ich nie tylko głęboka wiedza, wrażliwość społeczna, ale również mandat zaufania, którym zostali obdarzeni jako członkowie Rady Doskonałości Naukowej – jednego z najważniejszych gremiów akademickich w Polsce.

Profesor Ewa Bojar skupiła się na kluczowych wyzwaniach współczesnego przywództwa. Podkreśliła, że choć wiele z nich – takich jak zmiany demograficzne, kryzysy klimatyczne, niedobory zasobów naturalnych czy odpowiedzialne wdrażanie zaawansowanych technologii – choć są przewidywalne, to tradycyjne modele zarządzania okazują się wobec nich niejednokrotnie niewystarczające. Stawianie czoła tym wyzwaniom wymaga liderów myślących nieszablonowo, gotowych do działania w warunkach wysokiej niepewności. Wskazała na zjawiska określane mianem „czarnych łabędzi”, „zielonych łabędzi” (katastrofy ekologiczne) oraz „błękitnych łabędzi” (przełomy technologiczne, zwłaszcza w zakresie AI), które wymagają nowego typu przywództwa, przywództwa zdolnego do szybkiego reagowania oraz odpowiedzialnego i etycznego podejmowania decyzji.

Współczesne organizacje muszą budować odporność, przeciwdziałać zagrożeniom cyfrowym oraz działać zgodnie z zasadami etyki oraz społecznej odpowiedzialności. W centrum tych działań znajduje się wyzwanie harmonijnego łączenia technologii z humanistycznym podejściem do zarządzania. Kluczowe stają się m.in. implementacja zasad ESG, zarządzanie zespołami zróżnicowanymi pokoleniowo i kulturowo oraz troska o dobrostan pracowników.  Tempo przemian technologicznych wymaga od liderów kompetencji w obszarze innowacji, technologii i zarządzania w zmiennym otoczeniu.  Kluczowe stają się również kompetencje związane z zarządzaniem zespołami i zrównoważonym rozwojem. Prof. E. Bojar zaznaczyła również, że refleksja nad przyszłością wymaga dostrzeżenia przemian zachodzących w samym modelu kapitalizmu. Koncepcje Przemysłu 5.0 i Społeczeństwa 5.0 wskazują na potrzebę nowego paradygmatu, w którym technologia służy człowiekowi, a nie odwrotnie. Taka transformacja wymaga większego zaangażowania społecznego, odpowiedzialności biznesu oraz wspólnego działania na rzecz bardziej zrównoważonego i inkluzywnego świata. Na zakończenie podkreśliła, że w identyfikacji wyzwań i poszukiwaniu rozwiązań centralną rolę odgrywają ludzie – liderzy i menedżerowie jako osoby zdolne do skutecznego reagowania na zmiany i prowadzenia organizacji ku przyszłości.

W kontynuacji dyskusji profesor Szymon Cyfert odniósł się do roli przywództwa w procesie transformacji cyfrowej organizacji. Zwrócił uwagę, że transformacja cyfrowa organizacji wykracza daleko poza implementację nowych technologii – jej powodzenie zależy przede wszystkim od skutecznego zarządzania zmianą kulturową i organizacyjną. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa cyfrowy przywódca, który powinien kierować się spójną wizją oraz umiejętnością kształtowania otwartego, zwinnego i wspierającego środowiska pracy, w którym innowacyjność staje się codzienną praktyką. Równie istotna dla powodzenia cyfrowej transformacji jest cyfrowa kultura organizacyjna, promująca współpracę, uczenie się, eksperymentowanie i gotowość do podejmowania ryzyka, zapewniając tym samym pracownikom poczucie bezpieczeństwa w obliczu zmian. To właśnie przywództwo oparte na zaufaniu i kulturze transparentności zapewnia zdolność organizacji do przezwyciężania technostresu oraz redukowania oporu wobec transformacji.

Prof. Szymon Cyfert wskazał, że w warunkach cyfrowej rewolucji menedżerowie niosąc na swoich sztandarach hasła cyfrowych zmian i jednocześnie broniąc organizacji przed „cyfrowymi barbarzyńcami”, podejmują wysiłki, by zapewnić organizacji niezbędną „odrobinę stabilności” ekosystemu organizacji w niestabilnym, cyfrowym otoczeniu.

Także profesor Wojciech Dyduch również podkreślił znaczenie człowieka w procesie zarządzania, wskazując, że to ludzie są rdzeniem każdej organizacji – to oni tworzą wartość, a nie tylko generują koszty. Pracownicy napędzając innowacje, obsługę klienta, operacje i strategię, przyczyniają się do sukcesu organizacji. Cięcia kadrowe mogą co prawda obniżyć koszty w krótkim okresie, jednak jednocześnie  mogą również osłabić zdolność firmy do rozwoju, adaptacji, dostarczania jakości i budowania renomy. Dzięki zaangażowanym i wspieranym zespołom, organizacja osiąga wyższą produktywność: doceniani pracownicy pracują wydajniej, dłużej i z większym zaangażowaniem, Z kolei oszczędności kosztem pracowników – niskie wynagrodzenie, organiczne świadczenia, zwolnienia – prowadzą do wypalenia zawodowego, dużej rotacji i utraty wiedzy instytucjonalnej, co w dłuższej perspektywie okazuje się bardzo kosztowne.

W swojej wypowiedzi prof. W. Dyduch podkreślił również znaczenie reputacji i kultury pracy. Zauważył, że organizacje znane z doceniania swoich pracowników przyciągają najlepsze talenty i lojalnych klientów, natomiast toksyczna lub niestabilna kultura pracy, odstrasza dobrych pracowników, co w konsekwencji szkodzi marce. Wyraźnie wskazał, że innowacje zależą od ludzi, nie od procesów – można automatyzować zadania, ale kreatywność, przywództwo i umiejętność rozwiązywania problemów są efektem kapitału ludzkiego. Podsumowując stwierdził, że cięcie kosztów kosztem pracowników często kosztuje organizacje więcej w późniejszym czasie. Ponowne zatrudnianie i przekwalifikowywanie po zwolnieniach jest kosztowne, a błędy popełniane przez niedoświadczony lub przeciążony personel mogą zaszkodzić zarządzaniu operacyjnemu, a nawet doprowadzić do poważnych kryzysów.

Profesor Wojciech Czakon uczynił tematem swojego wystąpienia wyzwania dopasowania strategicznego. Zwrócił uwagę, że jednym z nielicznych normatywnych twierdzeń w zarządzaniu strategicznym pozostaje postulat dopasowania do otoczenia. Choć może on brzmieć jak truizm, współcześnie  staje się źródłem fundamentalnych trudności dla menedżerów – ze względu na przyspieszone tempo zmian przyrostowych, sekwencję głębokich szoków, czy wygasanie dotychczasowych megatrendów. W tym superburzliwym otoczeniu menadżerowie wypatrują z niecierpliwością i nadzieją oznak nowego porządku, nowych megatrendów. Nie nastąpi to jednak samoistnie. Zdaniem prof. W. Czakona, nakładają się dziś na siebie dwa konkurencyjne scenariusze: jeden zakładający względną trwałość fundamentalnych zasad gospodarowania, osadzonych w sprawdzonych modelach biznesu, drugi – postulujący super-elastyczność, która wymaga szybkiego manewrowania wobec bieżących wyzwań. Profesor postawił szereg kluczowych pytań: czy w tych warunkach dotychczasowe odpowiedzi strategiczne nadal zachowują swoją użyteczność? Czy potrzebne jest szukanie nowych odpowiedzi na problem dopasowania A może – jak zasugerował – nie chodzi dziś tyle o „odpowiedź” rozumianą jako rozwiązanie problemu, ile o adekwatną, kontekstową reakcję strategiczną?

Drugą sesję plenarną pt. „Praktyka i teoria w rozwoju Polskiej Szkoły Zarządzania” wypełniły wystąpienia profesorów Leszka Kiełtyki i Marii Romanowskiej. Punktem wyjścia do refleksji była prezentacja książki „Polska szkoła zarządzania”, wydanej przez Oficynę Wydawniczą SGH pod redakcją naukową E. Bojar, E. Głodzińskiego, B. Nogalskiego i M. Romanowskiej. Publikacja stanowi wspólny dorobek intelektualny Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa (TNOiK) oraz Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN (KNOiZ PAN).

Profesor Maria Romanowska przedstawiła powody i cele powstania książki, która – zgodnie z zamysłem autorów – stanowi formę upamiętnienia wybitnych polskich profesorów, „ojców założycieli” pierwszych ośrodków nauk o zarządzaniu. Ośrodki te z czasem przekształciły się w jednostki dydaktyczne, a ich działalność stworzyła fundament pod rozwój dyscypliny w kraju. Monografia prezentuje genezę, ewolucję oraz dorobek polskiego środowiska naukowego w dziedzinie zarządzania, a także doświadczenia różnych ośrodków akademickich w Polsce – ukazując je na tle rozwoju światowej myśli zarządczej.

W swojej wypowiedzi prof. Leszek Kiełtyka przypomniał o światowych prekursorach zarządzania, takich jak: Frederick W. Taylor, Henri Fayol, Max Weber, Abraham Maslow i Douglas McGregor. Wspomniał o prężnie rozwijających się, w latach międzywojennych, polskich środowiskach organizatorskich: we Lwowie, Katowicach, Warszawie i Poznaniu. Krótko scharakteryzował osiągnięcia polskich, najwybitniejszych postaci (pionierów) zarządzania. Wspomniał o takich osobach jak: Karol Adamiecki, Piotr Stanisław Drzewiecki, Zygmunt Rytel, Aleksander Rothert, Edwin Hauswald, Stanisław Bieńkowski, Stefan Zaleski oraz Józef Lisak.

W sposób szczególny prof. Leszek Kiełtyka, skoncentrował się na postaci Karola Adamieckiego oraz roli TNOiK. Wskazał na znaczenie tradycji intelektualnej i instytucjonalnej tego środowiska dla kształtowania tożsamości polskiej szkoły zarządzania. Podkreślił, że obecni członkowie Towarzystwa to utalentowani i doświadczeni społecznicy, osoby przyczyniające się do intensywnego rozwoju teorii i praktyki nauk o zarządzaniu. To właśnie członkowie TNOiK, którzy mają profesjonalną wiedzę interdyscyplinarną, mogą wywrzeć duży wpływ na zarządzania w wielu obszarach nauki i praktyki gospodarczej. W nadchodzących latach, TNOiK powinien być nadal aktywny i otwarty na potrzeby społeczeństwa, szczególnie Społeczeństwa 5.0. Powinien również działać na rzecz gospodarki, nauki i edukacji. Powinien kontynuować wysiłki na rzecz integracji środowiska menedżerskiego oraz budować środowisko ekspertów i doradców Towarzystwa. Wskazał, również, że bardzo duża grupa ekspertów, naukowców i praktyków skupiona pod auspicjami Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa, już dziś może bez problemu może zaoferować, dedykowane pakiety dotyczące szkoleń z zakresu zarządzania w obszarach: zarządzania zasobami ludzkimi, ryzykiem, projektami, obsługą komunikacji internetowej, celami w obszarze danej struktury, public relations, wykorzystaniem technik i technologii multimedialnych podczas procesów komunikacyjnych, bezpieczeństwem informacji, informacją i wiedzą w przedsiębiorstwie.

Zdaniem prelegentów monografia powinna znaleźć się w bibliotekach wszystkich uczelni wyższych, powinni się z nią zapoznać doktoranci szkół doktorskich, a przede wszystkim – kontynuatorzy myśli zarządczej w kolejnych pokoleniach naukowców i praktyków.

Ważnym elementem programu Kongresu było sześć tematycznie zróżnicowanych sesji panelowych, które stały się przestrzenią inspirujących debat nad kluczowymi wyzwaniami współczesnego zarządzania. Punktem wyjścia do każdej z dyskusji były teksty zgromadzone w monografii naukowej pt. Trendy w teorii i praktyce zarządzania – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, wydanej przez Wydawnictwo TNOiK „Dom Organizatora” w Toruniu. Redaktorami naukowymi tego zbioru byli: prof. Robert Kucęba, prof. Waldemar Jędrzejczyk, prof. Jarosław Korpysa oraz prof. Lilla Knop.

Każda z sesji koncentrowała się na odrębnym, istotnym dla nauk o zarządzaniu obszarze tematycznym:

  • Panel 1: Przywództwo i kultura organizacyjna w zrównoważonym zarządzaniu – pod moderacją prof. dr. hab. Jana Jeżaka toczyła się żywa dyskusja z udziałem prof. dr. hab. inż. Jana Stachowicza, prof. dr. hab. Łukasza Sułkowskiego, dr. hab. Zbigniewa Dworzeckiego, płk. dr. hab. inż. Piotra Maślocha oraz mgr inż. Magdaleny Ciechomskiej-Barczak.
  • Panel 2: Transformacja cyfrowa, innowacje, sztuczna inteligencja – prowadzony przez prof. dr. hab. inż. Leszka Rutkowskiego, zgromadził takich ekspertów, jak: prof. dr hab. Witold Chmielarz, prof. dr hab. inż. Dorota Jelonek, prof. dr hab. Mieczysław Morawski, dr hab. inż. Anna Sołtysik-Piorunkiewicz, dr hab. Jakub Swacha oraz dr hab. Krzysztof Węcel.
  • Panel 3: Modele biznesu, startupy, sieci współpracy – moderowany przez prof. dr hab. Joannę Paliszkiewicz, stanowił przestrzeń wymiany doświadczeń dla panelistów: prof. dr. hab. inż. Jana Brzóski, dr. hab. inż. Waldemara Jędrzejczyka, dr. hab. inż. Arkadiusza Jurczuka, dr. hab. inż. Katarzyny Rostek i dr. hab. inż. Sebastiana Saniuka.
  • Panel 4: Organizacje trzeciego sektora – prowadzony przez dr. hab. Jarosława Korpysę, zgromadził grono ekspertów, w tym: prof. dr. hab. Czesława Zająca, dr hab. inż. Lillę Knop, dr hab. inż. Bogdana Lenta, dr hab. Iwonę Otolę oraz dr hab. Izabelę Stańczyk.
  • Panel 5: Zarządzanie publiczne – moderowany przez dr hab. Agnieszkę Piotrowską-Piątek, w panelu udział wzięli: prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka, prof. dr hab. inż. Adam Jabłoński, prof. dr hab. Elżbieta Maria Skrzypek, dr hab. inż. Marek Jabłoński, dr hab. inż. Katarzyna Sienkiewicz-Małyjurek oraz dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki.
  • Panel 6: Strategie w warunkach ryzyka i zarządzanie kryzysem – moderowany przez prof. Ewę Stańczyk-Hugiet, przyciągnął uwagę uczestników dzięki wystąpieniom prof. dr hab. inż. Agnieszki Bitkowskiej, prof. dr hab. Marii Romanowskiej, dr hab. Agaty Mesjasz-Lech oraz dr hab. Piotra Wachowiaka.

Ważnym uzupełnieniem głównych debat była także sesja posterowa, moderowana przez dr hab. inż. Lillę Knop oraz dr hab. Jarosława Korpysę. W ramach sesji zaprezentowano osiemnaście posterów o zróżnicowanej tematyce, obejmującej m.in. zagadnienia cyfryzacji, przywództwa, zrównoważonego rozwoju oraz zarządzania projektami. Za szczególne walory merytoryczne i innowacyjność podejścia badawczego – wyróżnienia pierwszego stopnia otrzymały trzy zespoły autorów, natomiast pięć prezentacji nagrodzono wyróżnieniami drugiego stopnia.

Kongres uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Podczas gali artystycznej władze TNOiK podziękowały zespołowi za wieloletnią, owocną współpracę.

W podsumowaniu V Kongresu Nauk o Zarządzaniu, prof. Leszek Kiełtyka – serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom za obecność i aktywny udział w wydarzeniu. Podziękowania skierował do pani prof. Ewy Bojar – Wiceprzewodniczącej Kongresu, Przewodniczącej GRN TNOiK;

Szczególne wyrazy wdzięczności zostały skierowane do członków zespołów odpowiedzialnych za organizację Kongresu. Przede wszystkim podziękowano członkom Komitetu Honorowego Kongresu, w tym prof. Szymonowi Cyfertowi, który pełnił funkcję Przewodniczącego, oraz prof. Wojciechowi Dyduchowi-wiceprzewodniczącemu. Wyrazy uznania trafiły także do prof. Wojciecha Czakona, Przewodniczącego Rady Naukowej Kongresu, oraz prof. Jana Jeżaka, wiceprzewodniczącego tejże Rady. Szczególne podziękowania zostały również skierowane do członków Rady Programowej Kongresu, w tym prof. Roberta Kucęby, który pełnił funkcję Przewodniczącego, oraz prof. Arkadiusza Jurczuka, prof. Waldemara Jędrzejczyka i prof. Jakubowi Swacha, którzy pełnili funkcję Wiceprzewodniczących, a także do dr inż. Rafała Niedbała, Sekretarza Rady Programowej.

Nie zapomniano także o podziękowaniach dla Komitetu Organizacyjnego Kongresu, w tym dla prof. Jarosława Korpysy (przewodniczącego Komitetu), oraz prof. Lilli Knop (wiceprzewodniczącej). Wyrazy wdzięczności trafiły również do prof. Pawła Kobisa – sekretarza IT Kongresu, dr inż. Jakuba Bisa – sekretarza Komitetu Organizacyjnego, dr inż. Łukasza Szałaty – sekretarza ds. współpracy z otoczeniem gospodarczym, oraz dr inż. Artura Wrzalika – zastępcy Sekretarza Komitetu.

Podziękowania skierowano także do dr inż. Dariusza Dudka i dr inż. Tomasza Turka, którzy odpowiadali za obsługę IT, do dr inż. Grzegorza Kunikowskiego – konferansjera Kongresu, a także do mgr Małgorzaty Sarełło, Kierownika Sekretariatu Kongresu i Dyrektora BZG TNOiK, oraz mgr Elizy Kopras, Zastępcy Kierownika Sekretariatu. Prezes Leszek Kiełtyka podziękował również dr Igorowi Perechuda, mgr Mirosłowi Wójcikowi i mgr Justyna Kacprzak wiolontariuszom, którzy z pełnym zaangażowaniem wspierali przebieg tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Przewodniczący podkreślił, że (…) Wszyscy, którzy przyczynili się do wspólnego sukcesu, jakim był V Kongres Nauk o Zarządzaniu, zasługują na ogromny szacunek za wniesioną pracę i trud. Dziękuję z całego serca za poświęcony czas i twórczy wysiłek włożony w organizację tego wydarzenia. Wierzę, że potencjał intelektualny, zaangażowanie i energia, które towarzyszyły przygotowaniom i przebiegowi Kongresu, będą jeszcze długo owocować pozytywnymi emocjami i inspirującymi inicjatywami. Mam również nadzieję, że przyczynią się do dalszej, owocnej współpracy wszystkich zespołów biorących udział w tym projekcie.
To niezwykle cenne, że w tak szerokim gronie szacownych uczestników możliwa była wymiana poglądów, konstruktywna dyskusja i wspólne poszukiwanie rozwiązań dla istotnych wyzwań stojących przed naukami o zarządzaniu.

Przygotowała M. Bojar